Νέα - Ανακοινώσεις

Πείραμα Ερατοσθένη 2024

Η Β Γυμνασίου του Γυμνασίου Λ. Αιδηψού μιμείται τον αρχαίο μαθηματικό, γεωγράφο, αστρονόμο και ποιητή Ερατοσθένη (276π.Χ. - 194π.Χ.).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μετά από μια ενημερωτική παρουσίαση στη τάξη, σχετικά με το πείραμα του Ερατοσθενη, την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024,

που είναι και η εαρινή ισημερία, στην αρχή της 6ης διδακτικής ώρας, στις 12:35, κατέβηκαν στην αυλή του σχολείου και με απλά υλικά, λίγη γεωμετρία

και πολλή όρεξη και επιμονή έκαναν τις κατάλληλες μετρήσεις για να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης. Εμπνευστές και καθοδηγητές τους σε αυτή

την προσπάθεια οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Τζιώτη Στυλιανή (ΠΕ03), κ. Πάλλας Κωνσταντίνος (ΠΕ04.05) και κ. Παναγιωτίδου Αναστασία (ΠΕ04.04).

Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έγιναν για λίγη ώρα μικροί επιστήμονες! (Φωτογραφιες: κ. Αγγελοπούλου Μαρία, ΠΕ89.01)

Δράση για το δυστύχημα των Τεμπών

Με τη σημερινή τους δράση, οι μαθητές μας εκφράζουν αλληλεγγύη προς τους συγγενείς των θυμάτων του δυστυχήματος των Τεμπών, ζητώντας δικαιοσύνη.

Γιορτή 17 Νοέμβρη 2023

17η Νοέμβρη 2023, 50 χρόνια διατήρησης της ιστορικής μνήμης και των διαχρονικών αξιών της εξέγερσης της 17ης του Νοέμβρη του 1973.
Οι αγώνες για ελευθερία, δημοκρατία, ανεξαρτησία παραμένουν επίκαιροι. Οι μνήμες ζωντάνεψαν σήμερα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν καθώς και στις εκπαιδευτικούς που είχαν την επιμέλεια της γιορτής κ. Αγγελοπούλου Μαρία και κ. Χαλκιά Ειρήνη.

Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (Σχ. έτος: 2022-2023)

Παρουσίαση περιβαλλοντικών προγραμμάτων

Συμμετοχή του Γυμνασίου Λ. Αιδηψού στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας και Εκπαίδευσης

Μια διδακτική πρόταση στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από τους μαθητές του Β2 Γυμνασίου Λουτρών Αιδηψού.

Η επιστροφή του Αντρέα

Συντονίστρια

Παπανικολάου Καλλιόπη

Ευχαριστήρια επιστολή από το Χαμόγελο του Παιδιού

Eυχαριστήρια επιστολή από το Χαμόγελο του Παιδιού που αφορά στη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης εν όψη των εορτών των Χριστουγέννων.

Πρόγραμμα γιορτής 28ης Οκτωβρίου

Ευχαριστήρια επιστολή προς Teleperformance Greece

Ευχαριστήρια επιστολή για την παραλαβή προσφοράς από την Teleperformance Greece

Ενισχυτική Διδασκαλία

Η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:
1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία 2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,  3) Μαθηματικά,  4) Φυσική,  5) Χημεία  και  6) Αγγλικά.

Με τον όρο «Ενισχυτική Διδασκαλία» (E.Δ.) Γυμνασίου νοείται η παρακολούθηση από τον/τη μαθητή/τρια του Γυμνασίου αυτοτελούς υποστηρικτικού προγράμματος διδασκαλίας στα παραπάνω μαθήματα.
Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στους ανωτέρω τομείς γνώσης με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές/τριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Όποιος γονέας-κηδεμόνας επιθυμεί τη συμμετοχή του παιδιού του σε κάποιο (ή κάποια) από τα παραπάνω μαθήματα θα πρέπει να συμπληρώσει την Αίτηση – Δήλωση που έχει ήδη μοιραστεί στους μαθητές.

Πρόσβαση στις ψηφιακές τάξεις

Αγαπητοί/ες συνάδελφοι/σες

Σας συστήνουμε κατά την ενημέρωση των μαθητών για τις ψηφιακές τάξεις Webex Meetings να συμπεριλάβετε πλην του ενεργού υπερσυνδέσμου, και τον μοναδικό 10-ψήφιο αριθμό (meeting number) που θα αναζητήσετε, είτε στο πεδίο «meeting info» του ψηφιακού δωματίου κάθε συναδέλφου, είτε στην αρχική σελίδα της Webex Meetings (πεδίο, «more ways to join», δείτε και στην εικόνα).

Διαβάστε περισσότερα: Πρόσβαση στις ψηφιακές τάξεις

Συνεντεύξεις κου Μαραβέλη

Μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ τη συνέντευξη του διευθυντή Γυμνασίου Λουτρών Αιδηψού στο ράδιο Ιστιαία στις 13-10-2020

Εδώ μπορείτε να παρακολουθήσετε και τη συνέντευξη του διευθυντή Γυμνασίου Λουτρών Αιδηψού στο ράδιο Ιστιαία στις 11-11-2020