Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΥΛΗ

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολική αυλή» που υλοποιήθηκε στο σχολείο μας, οι μαθητές εργάστηκαν σε μικρές ομάδες και ζωγράφισαν κάποιες επιφάνειες τοίχων του σχολείου. Η μεγαλύτερη δράση έγινε σε μια επιφάνεια περίπου 10 x 3 μ. με θέμα ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό.

Σχολικός εκφοβισμός

Υλοποιήθηκε μια ακόμα τοιχογραφία προς τιμή και μνήμη των 57 αδικοχαμένων ανθρώπων, νέων στην πλειοψηφία τους, στο τραγικό δυστύχημα των Τεμπών.

ΑΣΦΑΛΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Στα πλαίσια του προγράμματος "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο", οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους κινδύνους που προκύπτουν από τη μη αποδοτική, ανεξέλεγκτη και χωρίς κριτική σκέψη χρήση του Διαδικτύου και των Κοινωνικών Δικτύων. Μέσω της μελέτης πραγματικών περιστατικών και της παρακολούθησης ενημερωτικών βίντεο, αναγνώρισαν τους κινδύνους και εστίασαν στους κανόνες που απαιτούνται για τη σωστή χρήση του Διαδικτύου. Τέλος, σε ομάδες εργασίας, εφαρμόζοντας τις νέες έννοιες και γνώσεις που απέκτησαν, δημιούργησαν την παρακάτω παρουσίαση

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Το σχολείο μας φέτος υλοποίησε τρία περιβαλλοντικά προγράμματα, με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Κ. Παπανικολάου, τον κ. Κ. Πάλλα και την κ. Ελ.Στεργιοπούλου, με τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών της Α και Β γυμνασίου και με γνώμονα τη βιωματική και δημιουργική μάθηση.

Ο μύλος του Βεργή και το φανάρι της Βασιλίνας

Άγρια ζώα (και απειλούμενα) στη Β. Εύβοια

Τα νερά της Αιδηψού

Ενημερωτικό πρόγραμμα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Στο πλαίσιο εκστρατείας ευαισθητοποίησης κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, τμήματα του Σχολείου μας παρακολούθησαν Ενημερωτικό Πρόγραμμα, το οποίο υλοποιήθηκε σε συνεργασία με Το Χαμόγελο του Παιδιού - The Smile of the Child και τον Ψυχολόγο του Παραρτήματος Ιστιαίας, κ. Γιάννη Αλεξίου.

"Η επιστροφή του Αντρέα"

Μια διδακτική πρόταση στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από τους μαθητές του Β2 Γυμνασίου Λουτρών Αιδηψού.

Η επιστροφή του Αντρέα

Συντονίστρια

Παπανικολάου Καλλιόπη

Συν-Αισθανόμαστε παί-ΖΩντας

Την Τετάρτη, 12/10/2022, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Λουτρών συμμετείχαν στην εκδήλωση «Συν- Αισθανόμαστε παι-ΖΩντας» με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας 2022, η οποία υλοποιήθηκε από την Ομοσπονδία Φορέων Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης και Ψυχικής Υγείας ΑΡΓΩ και από τους φορείς λειτουργίας κλιμακίων ψυχοκοινωνικής υποστήριξης στην περιοχή της Β. Ευβοίας.

Έπειτα, οι μαθητές του Γ2, εφαρμόζοντας όσα αποκόμισαν από την εκδήλωση «Συν- Αισθανόμαστε παί-ΖΩντας», στο πλαίσιο του μαθήματος Αρχαία Ελληνικά από μετάφραση με διδάσκουσα την κ. Γ. Δρογούτη, οπτικοποιούν τη συναισθηματική κατάσταση της Ελένης, πρωταγωνίστριας της ομώνυμης τραγωδίας.

Δημιουργία τουριστικού οδηγού

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, με την επίβλεψη της υπεύθυνης του τμήματος κ. Δρογούτη Γεωργίας, οι μαθητές του Γ1 συνέλεξαν φωτογραφικό υλικό για την συγκρότηση ενός τουριστικού οδηγού για την περιοχή μας.

Στο project συμμετείχαν οι μαθητές:
Ελένη
Θανάσης
Φίλιππος
Άννα Μαρία
Στάθης
Κριστέλ
Κωνσταντίνος
Αλεξάνδρα
Μαρίνα
Λυδία
Νίκος