Πρόσβαση στις ψηφιακές τάξεις

Αγαπητοί/ες συνάδελφοι/σες

Σας συστήνουμε κατά την ενημέρωση των μαθητών για τις ψηφιακές τάξεις Webex Meetings να συμπεριλάβετε πλην του ενεργού υπερσυνδέσμου, και τον μοναδικό 10-ψήφιο αριθμό (meeting number) που θα αναζητήσετε, είτε στο πεδίο «meeting info» του ψηφιακού δωματίου κάθε συναδέλφου, είτε στην αρχική σελίδα της Webex Meetings (πεδίο, «more ways to join», δείτε και στην εικόνα).

(π.χ. ΕΠΙΘΕΤΟ, ΟΝΟΜΑ, https://minedusecondary.webex.com/join/username, 123 456 7890)

Όσον αφορά τη σύνδεση μέσω σταθερού τηλεφώνου των μαθητών ως ακροατές, ακολουθείτε τη γνωστή

διαδικασία (στα 2 πια τηλέφωνα 21-1990-2394, 21-1198-1029) και κάνοντας χρήση του μοναδικού ανά συνάδελφο, 10-ψήφιου κωδικού που αναφέραμε.

Επίσης μπορούν οι μαθητές να συνδεθούν και από το κινητό τους τηλέφωνο, αφού κατεβάσουν την δωρεάν εφαρμογή (android) Webex Meetings. Αφού κατεβάσουν στο κινητό τους τηλέφωνο την android εφαρμογή, τότε είτε απλά πληκτρολογούν (μια φορά ανά ψηφ. δωμάτιο, αφού κατόπιν αυτόματα αποθηκεύονται) τον μοναδικό 10-ψήφιο αριθμό κάθε συναδέλφου, είτε μέσω της εφαρμογής μπορούν να κάνουν scan (σάρωση) στο url του κάθε διδάσκοντα. Η επιλογή scan εμφανίζεται απλά πατώντας τις 3 σε κατακόρυφη διάταξη τελείες, πάνω δεξιά στην εφαρμογή και λειτουργεί όπως ένα QR code (δείτε και στην εικόνα).

Βέβαια με τη βοήθεια των συναδέλφων ΠΕ86 μπορεί να δημιουργηθεί και ένας QR code που να οδηγεί σε ένα π.χ. κοινόχρηστο έγγραφο pdf με ενεργούς όλους τους υπερσυνδέσμους των ψηφιακών τάξεων όλων των συναδέλφων της σχ. μονάδας. Η επιλογή scan μπορεί βέβαια να συνδεθεί σε ψηφ. δωμάτιο, ακόμη και αν οι υπερσύνδεσμοι δεν είναι καν ενεργοί.

Na σημειωθεί πως έχει ανανεωθεί η λίστα πρόσβασης μαθητών δίχως χρέωση από κινητό τηλέφωνο σε ψηφ. πλατφόρμες ΠΣΔ και ΥΠΑΙΘ (π.χ. webex.sch.gr, eclass.sch.gr, e-me, dschool κλπ).

Καλή σας επιτυχία και καλή δύναμη!

Ο Συντονιστής ΕΕ ΠΕ04 ΠΕΚΕΣ Στ. ΕΛΛΑΔΑΣ

Δρ. Γιάννακας Τ. Γιώργος